Szukaj na tym blogu

środa, 28 marca 2018

Mozaikowe dzierganie


Wzory robione techniką mozaiki widziałam już dawno, ale jakoś dotychczas nie przekonały mnie do siebie. Zachwycił mnie dopiero projekt Columbina autorstwa Ambach O'Brien i zaczęłam drążyć temat. Bardzo spodobały mi się wzory Lisy Hannes. Chusta Makunki Poseidons Tochter z książki Mosaik Dreieckstuecher stricken Sylvie Rasch tak mnie zachwyciła, że musiałam tej techniki spróbować. W oczekiwaniu na zamówioną książkę znalazłam wzór o podobnej  konstrukcji- Amalgamation Kirsten Kapur.  Początek wygląda tak:


Włóczka to Alpaca Dropsa, kolory: 9021 (mgła) i 6834 (niebieski/turkusowy).
Druty nr 3,25.

Co do samej mozaiki to jest to jedna z mniej może popularnych technik dziergania kolorowych dzianin. Dużo łatwiejsza niż żakardy czy brioszka. Wystarczy na początek sama umiejętność przerabiania oczek prawych (dla bardziej zaawansowanych są też wzory mozaikowe przerabiane jerseyem).

Do stworzenia mozaikowej  dzianiny potrzebna jest włóczka w dwóch kolorach, nie będzie jednak żadnego przekładania nitek czy kombinowania, jak by tu przerabiać dwoma kolorami jednocześnie, żadne naparstki dziewiarskie nie będą potrzebne.  We wzorach mozaikowych przerabiamy najpierw 2 rzędy jednym kolorem, a potem 2 rzędy drugim kolorem. Nie wymaga to zmiany koloru włóczki w środku rzędu, jak przy żakardach. Cała tajemnica polega na wykorzystaniu oczek zdejmowanych bez przerobienia. Oznaczone we wzorze oczka zdejmujemy bez przerobienia z lewego drutu na prawy, wkłuwając  się w oczko tak jak przy przerabianiu oczek lewych (ang. purlwise). 

Nie jest to technika dwustronna jak brioszka, atrakcyjny wzór graficzny mamy na prawej stronie, na lewej wygląda trochę jak  tkany dywanik. Na lewej stronie biegną bowiem nitki, które prowadzimy od kłębka przy zdejmowanych oczkach.Kiedy zdejmujemy oczka bez przerabiania na prawej stronie robótki nitka biegnie z tyłu robotki za zdjętym bez przerobienia oczkiem. Na zdjęciu poniżej  na prawym drucie mamy czarne oczko zdjęte bez przerobienia, a jasna nitka, którą przerabiamy ten rząd biegnie za nim z tyłu.Na lewej stronie robótki przy zdejmowanym  bez przerobienia oczku (na zdjęciach poniżej jest to ciemne oczko na prawym drucie) nitka  prowadzona jest z przodu robótki przed oczkiem (na zdjęciach jest to jasna nitka, która przerabiamy ten rząd):
Wzory mozaikowe przedstawiane są za pomocą schematów w dwóch wersjach: na jednych  oczka zdejmowane bez przerobienia oznaczone są specjalnymi symbolami,  na drugich nie ma specjalnych oznaczeń dla oczek zdejmowanych.
Dla potrzeb tego posta stworzyłam  prosty przykładowy schemat w dwóch wersjach z objaśnieniami.
Żeby rozpocząć robótkę po nabraniu oczek  przerabiamy 1 rząd początkowy oczkami prawymi kolorem kontrastowym-co nie zostało uwzględnione na schematach.
Rzędy oznaczone kolorem niebieskim przerabiamy włóczką w kolorze głównym, natomiast białe włóczką w kolorze kontrastowym. Poniżej schematu znajdują się opisy oczek w wersji angielskiej i polskiej. Rzędy nieparzyste to prawa strona robótki, a rzędy parzyste to lewa strona robótki.
Każdy przerabiany rząd został przedstawiony na schemacie.Schematy drugiego rodzaju są uproszczone  bez specjalnego oznaczania oczek zdejmowanych, tylko same kwadraciki czarne i białe. Na tej stronie: http://www.clearlyhelena.com/how-to-read-mosaic-knitting-charts/ podano jak czytać takie schematy. Strona jest w języku angielskim.
Dużo takich uproszczonych schematów można znaleźć  też  na Pintereście.


A to jest ten sam wymyślony przeze mnie schemat wzoru co powyżej tylko w wersji uproszczonej:  
 
Przyjmijmy, że mamy 2 kolory włóczki takie jak kolory kratek czyli czarną i białą. Czarny jest kolorem głównym, a biały kolorem kontrastowym.

W takich uproszczonych schematach czytamy rząd najpierw od prawej do lewej strony (od 1 do 2). Zaczynamy na prawej stronie robótki głównym  kolorem włóczki czyli w tym wypadku czarnym i przerabiamy na prawo wszystkie oczka oznaczone kwadratem w kolorze czarnym. Kwadraciki białe oznaczają, które oczka zdejmujemy bez przerobienia z nitką z tyłu  robótki.
Następnie przerabiamy dalej włóczką czarną lewą stronę robótki patrząc na ten sam rząd schematu ale od lewej do prawej (od 2 do 1), kwadraciki czarne oznaczają oczka prawe, a kwadraciki białe to oczka zdejmowane bez przerobienia, tylko tym razem z  nitką  z przodu robótki.
Tak więc jeden rząd na schemacie odpowiada 2 przerobionym faktycznie rzędom.

Następnie przechodzimy do rzędu 3 i przerabiamy go włóczką w kolorze kontrastowym czyli białym: Rząd 3 zaczynamy przerabiać tak jak rząd 1 – od prawej do lewej strony schematu (od 3 do 4). Na prawo przerabiamy oczka oznaczone białym kwadracikiem, czarne kwadraciki to oczka zdejmowane bez przerobienia z włóczką z tyłu robótki. I z powrotem przerabiamy lewą stronę robótki czyli ten sam rząd schematu patrząc  od 4 do 3: białe kwadraciki to oczka prawe, czarne kwadraciki oznaczają oczka przełożone bez przerobienia z nitką z przodu robótki.

Instrukcje pisane do obu schematów wyglądają tak:

1 rząd (strona prawa) nitka czarna: 1 oczko prawe, 1 oczko zdjęte z nitką z tyłu robótki, 1 oczko prawe, 1 oczko zdjęte z nitką z tyłu robótki, 1 oczko prawe
2 rząd (strona lewa) nitka czarna: 1 oczko prawe, 1 oczko zdjęte z nitką z przodu robótki, 1 oczko prawe, 1 oczko zdjęte z nitką z przodu robótki, 1 oczko prawe

3 rząd (strona prawa) nitka biała: 2 oczka prawe, 1 oczko zdjęte z nitką z tyłu robótki, 2 oczka prawe,
4 rząd (strona lewa) nitka biała: 2 oczka prawe, 1 oczko zdjęte z nitką z przodu robótki, 2 oczka prawe

Rzędy 5-8 są powtórzeniem rzędów 1-4

Przy okazji znalazłam też programy do tworzenia własnych schematów:
https://www.pakin.org/mosaicknit/
https://www.stitchfiddle.com

I kilka przydatnych linków w języku angielskim:
http://www.mosaicknitting.com/
http://www.clearlyhelena.com/how-to-read-mosaic-knitting-charts/
http://www.smart-knit-crocheting.com/mosaic-knitting.html
https://knitfreedom.com/color-knitting/what-is-mosaic-knitting-introduction

W języku polskim polecam tutorial Makunki:  http://www.makunka.pl/2018/03/scieg-mozaikowy-tutorial.html

Mam nadzieję, że te informacje okażą się przydatne i zachęcające do spróbowania tej techniki:)

Specjalne podziękowania dla Marty za pomoc w redagowaniu tego posta:)

14 komentarzy:

 1. Podziwiam Twoje twórcze poszukiwania. Dziekuję za pomocne wyjasnienia i linki. Pozdrawiam bardzo przedświatecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ludwiczko! Czasami potrzeba czegoś nowego spróbować:) Pozdrawiam również!

   Usuń
 2. Dziękuję za wyjaśnienia i linki. Ta technika ciekawi mnie coraz bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo:) Warto spróbować, technika jest prosta, a daje fajne efekty.

   Usuń
 3. Jasno i przejrzyście wytłumaczone. Kiedyś szukałam opisu tej techniki a tu, teraz, wszystko jasne i po polsku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cieszę się bardzo, miałam obawy czy będzie to zrozumiałe i sensowne:)

   Usuń
 4. Ojojoj pięknie :) Chyba też się skuszę na mozaikę , tym bardziej, że książkę już mam . Będzie cudna chusta Jolu :) Wesołych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Dorotko! Spróbuj koniecznie! Sama się sobie dziwię, że tak późno zainteresowałam się tą techniką, założyłam chyba, że jest to bardzo skomplikowane, a to tak przyjemnie i lekko się dzierga:)
   Również pięknych i radosnych Świąt Ci życzę!

   Usuń
 5. Jak się cieszę, że lawina ruszyła :) Miłych świąt życzę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za mozaikową inspirację:)Radosnego świętowania:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się podobają chusty robione tą techniką, i choć dziewiarsko idę w nieco innym kierunku, to mam parę wzorów zapisanych na ravelry 'na zaś' :)
  Dziękuję za kompendium mozaikowej wiedzy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez mam takie wzory "do zrobienia", tylko mi czasu nie starcza na wszystko, co bym chciała wydziergać niestety.

   Usuń
 8. To był piękny prezent na święta dla dziewiarek. Ja dotarłam do niego dopiero teraz.Twoje objaśnienia bardzo rozjaśniły mi w głowie. Dowiedziałam się też, że mogę wykorzystać alpakę z zapasów.Proszę o informację, jaki numer drutów byłby do tej włóczki odpowiedni. Za podzielenie się swoim doświadczeniem bardzo dziękuję. Książkę z wzorami już mam. Muszę jeszcze powalczyć z językiem

  OdpowiedzUsuń
 9. Znalazłam informację o numerze drutów, dziękuję i serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń